Scroll Top

Pelet Nedir?

Pelet Nedir?

Pelet Nedir?

Pelet sıfır karbon konusunda tüm avrupanın tercih ettiği önemli bir yakıt türüdür. Genellikle talaşdan elde edilen pelet bir çok alanda enerji üretimi konusunda yardımcı etkene sahiptir. Buhar kazanlarında, evlerde, enerji santrallerinde ve toplu konut ısıtma sistemlerinin birçoğunda pelet ürünü kullanılmaktadır.

Pelet ceviz kabuğu, fındık kabuğu, talaş, çam kozalağı, ağaç atıklarından kolaylıkla elde edilebilir, genellikle 6 mm ve 8 mm çaplarında olan ürünler kullanılır, ancak daha büyük boyutlarda da pelet üretimi yapan çeşitli şirketler bulunmaktadır.

Talaş, odun yongaları, ağaç kabuğu, atık, zirai ürünler, ekin sapları, fındık, badem, ceviz kabukları, hatta atık kağıt gibi maddelerin öğütüldükten sonra yüksek basınç altında sıkıştırılması sonucu elde edilen pelet, genellikle 6-8 mm çapında, 10-11 mm
arasında uzunluğunda, silindirik yapıya sahip tamamen doğal bir yakıttır.

Pelet yakıtının sürdürülebilir bir kaynak olması, fosil kaynaklı yakıt ithalatını azaltarak ülke ekonomisine katkı sağlaması, kullanımı sonrası atık miktarının az olması, zararlı egzoz emisyonlarının kabul edilebilir sınırlarda olması, ferdi sistemler için paket halinde satın alınabilir olması, nakliyesinin çok kolay olması, merkezi ısıtma sistemleri için binanın deposuna bir hortum ve pompa sistemi ile nakledilerek depolanabilmesi ve otomatik besleme yapılabilmesi gibi birçok avantajı vardır.

Pelet yakıtının farklı maddelerden üretilmesi sebebiyle özellikleri de farklılıklar göstermektedir. Tablo 1’de farklı atıklardan elde edilen pelet yakıtlarının analizleriyle ilgili bilgiler verilmiştir. Pelet yakıtın kimyasal ve mekanik özellikleri iyi yanma, yüksek verim, düşük emisyon ve partikül salınımı ile kül ve cüruf atığı açısından büyük önem arz etmektedir. Yüksek yanma verimi, düşük emisyon değerleri ve yakıt tasarrufu sağlamak için Tablo 2’de belirtilen standartlara göre pelet üretilmeli ve kullanılmalıdır.

Pelet Nedir?

Bio enerji alanında tüm Avrupa’nın yakın gelecekte her geçengün artan bir pelet talebi bulunuyor. Doğru şirketler ile çalışma için yarışan Avrupa şirketleri en uygun fiyata ihracat yapacak olan şirketleri tercih ediyorlar. Son yıllarda Avrupa ve Dünya genelindeki pelet artışının yaşandığı ülkeleri şöyle bir inceleyelim.

Pellet Country

EnPlus Sertifikası Kullanan Ülkeler

Bazı ülkeler EnPlus sertifikası ile hizmet veren kuruluşlar dışında hiç bir yerden ihracat yapmamaktadır. Dolayısıyla EnPlus sertifikasına dahil olan ve zincirin halkaları olarak adlandırılan ülkelere şöyle bir göz atalım.

Leave a comment

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.